Kogudus

Kogudust teenib õpetaja Jane Vain + 372 5451 6999
Koguduse organist on Eve Sisask +372 56 911 445
Kirikumees Andrus Bombul +372 5348 1041

Koguduse hingekirjas on liikmeid saja inimese ringis. Ühiselt sünnivad pühapäevased jumalateenistused, kohvijoomised ja talgupäevad. 

Lauluhuvilised saavad laulda segakooris „Sink sale proo“ dirigendi Kaja Kraavi käe all, koor koguneb esmaspäeviti Albu mõisas – tule ja laula kaasa.

Kogudusel on tihe koostöö vallavalitsuse ja Ahula pansionaadiga.

VISIOON

Kirik on ühiskonna usuliste ja kõlbeliste väärtuste kujundaja ja kandja, hoides ning edendades piirkonnas kultuurilist ja rahvuslikku järjepidevust ning kristlikku kasvatust.

INIMESED

Juhatuse esimees: Joel Roos

Juhatuse liikmed: Katrin Juus, Janis Neemsalu, Meelis Rihkrand, Kalju Sokk.

Nõukogu liikmed: Joel Roos, Meelis Rihkrand, Andrus Bombul, Katrin Juus, Janis Neemsalu, Kalju Sokk, Aune Suve-Kütt. Asemiku Karin Koger

Revidendid: Aune Suve-Kütt ja Karin Koger

 

KOGUDUSE TEGEVUSEST AASTA KOKKUVÕTE

Õpetaja Jane Vain teeb kokkuvõtte 2024 aastast

Järva-Madise kogudusest anno domini 2024. a

Eelmise aasta kokkuvõte lõppes prohvet Miika sõnadega: Mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)
Muutuvas, sündmuste- ja inforohkes maailmas vajab inimene pidepunkti, millest ta teadlikult või kaude kinni hoiab. Kirik ja kogudus on meie kultuuriruumis selleks pidepunktiks, mille kohta siiski mitte harva öeldakse, et “hea, et kirik on olemas ja püsib.”
Järva-Madise kirikuhoone on püsinud oma aastat kohal ehitamisest saadik üle pooleuhande, selle juurde on kerkinud muid hooneid, mis lagunenud ja üles ehitatud ja jälle ajahambale pureda jäänud. Tänavusel, 2024. aastal, on Järva-Madisel sõna ja sakramendi kõrval ehk kõige paremini olnud hoonetega seotud. Märksõnadeks remontimine, taastamine, restaureerimine, uuendamine, ehitamine. Kirikuhoone katus ja sellega seotud tööd, keldri ukseava ja kuur-leerimaja aknad, terass ja mõni korrastus pastoraadihoones. Ikka selleks, et püha ruum – kirik ja seda ümbritsev avalik ruum – oleks hoitud ja hooldatud, et siin oleks hea olla nii kogudusel kui külalistel.

Teine oluline osa on olnud kultuur ja haridus. Kirikute päevad on leidnud oma koha kohalike ja külaliste kalendrites ning Järva-Madise kirikus või lisaks muusikale kuulda palju väärt loenguid ja ettekandeid. Kukenoosi küünis etendus “Stahli grammatika” ja sel aastal nägi ilmavalgust kiriku ja koguduse lugu puudutav raamat.

Kolmas osa koguduse ja kiriku käesolevast aastast on palverännud ja sportlikud sündmused. Pirita-Vastseliina kultuurilooline palverännutee kulgeb Järva-Madise kihelkonnas kolmkümmend kaheksa kilomeetrit ja ühepäevaste rännakutena on kolme korraga kõnnitud Järva-Madise/Kose kihelkonnapiirilt kirikusse. Järva-Madise kirikujooks paistab leidvat oma kohta ja oktoobri algul startis Eesti Maastiku Maratoni kiriku suurelt parkimisplatsilt üle rabade Aegviidu poole. Neljas osa, see, mille seisavad eelmised – inimesed. Külalised, teelised ja rändurid, kes kevadest sügiseni kiriku avatud ustest sisse astuvad.

Koguduse liikmed, kes tulevad pühapäeviti jumalateenistusele osadusse Jumala ja kaasinimestega ning ulatavad oma abikäsi koguduse igapäevaelutoimetustes. Koostöövõrgustik kohalikust omavalitsusest
mittetulundusühinguteni, naaberkogudused, selle aasta eestpalvekogudus EELK Hageri Lambertuse kogudus ja kohalik kogukond, kes moel või teisel toetavad koguduse eluga seotud ülesannete
täitmist. Külalised Hofgeismar-Wolfhageni praostkonnast Saksamaalt. Koolid ja õpetajad, matkaseltsid ja isepäi uitajad. Inimlik tänu on piiratud sõnadega, aga Jumal õnnistab heldet ja armastavat andjat piiritult. Suur tänu selle aasta eest Ain, Andrus, Arlet, Aune, Eero, Emil, Eve, Egert, Heli, Helle, Heti, Hirvo, Janis, Joel, Jürgen, Kai, Kaja, Kaja, Kalju, Karin, Kati, Leelo, Madis , Malle, Meelis, Meelis, Meeri, Tõnu, Tõnu, Sirje, Vello, Triein Viive, Viktor, Albu kool, Aravete lillepood, MTÜ Meie, Järva praostkond, Järva vald, Järva-Madise Külaselts MTÜ, Muinsuskaitseamet, Pille Lille Muusikute Fond, Sõrandu vabatahtlik päästekomando, MTÜ Palveränd, Piibe Teater, Puidupoisid OÜ, Säännink Ränle Kultuurikeskus, Põhja-Järva Kultuurimuuseum Vargamäel. Kõike siis, mida te iganes tahate, et inimesed teile teeksid, tehke ka nendele (Mt 7:12).

 

Õpetaja Jane Vain teeb kokkuvõtte 2023 aastast

Praegusel rahututel aegadel on kiriku koguduse sõnum Jumalast ja Tema armastusest järjest, hingehoidlik kohalolu ja avatus kõigile, ka mittekristlastele oluline. Kirik ja kogudus on osa kogukonnast, kultuuri- ja ajaloost paikkondlikult ja ka laiemalt.

Suvel 2023 Vargamäe muuseumis Piibe Teatri poolt etendatud “Issanda teener” tõi üsna olulise laiemasse teadvusesse nii osakese kirikuloost kui ka Järva-Madise kirikust. Augustikuine Eesti Kunstiakadeemia tudengite nädalane krohviuuringute praktika Anne Randla ja Hilkka Hiiopi juhtimisel kirikuhoones tõi esile põnevaid leide, eriline oli väga hästi säilinud pühitsusristi avamine altari kõrval. Märtsikuine kirikujooks meelitas Järva-Madisele maratoni- ja poolmaratonihuvilised, kes ümbruskonna teedel kõndisid või jooksid 42 või 21 km. Traditsiooniks saanud Kirikute päevadel toimusid kirikud ja pastoraadis kontserdid, näituse koolitused ja mõnus kohvikusumin. Sel aastal tähistati koguduse nimepäeva, madisepäeva, kontserdi ja jumalateenistusega.

Nii nagu Kirikute päevad toovad kirikut ja kogudust paremini nähtavale kui ühtku osa ühiskonnast, nii teeb seda ka kohaliku omavalitsuse ja mittetulundusühingutega. Esimene aitab tulla kalmistute eest hoolt kanda rahalise panusega MTÜ Meie liikmed on võtnud südameasjaks koguduse riideaida pärandiga tegelemise ja on abikäe külge pannud Maraka kalmistu talgutel ning puudeladumisega pastoraadi juures. Eriliselt tuleb esile tõsta kahte lipu õnnistamist – Albu kogukonna lipp õnnistati kogukonnapäeval juunikuus Albu kooli juures ning Orgmetsa küla lipp kiriku juulikuus. Pirita Kloostri Sõprade Selts on kaasanud koguduse ja kogukonna Pirita-Vastseliina palverännutee arendamisse, millest on kasu nii teelistel kui paikkonnal. Kogukonna liige Malle Pau pälvis EELK aukirja kohaliku kalmistulooga tegelemise ja selle pärandi säilitamise eest Kirikute päevade raames. Meelis Rihkrand, Viktor Võsotski ja Reet Kaljula arvati tänukirja vääriliseks nende hea panuse eest..

Taevaisa on õnnistanud tervikuna koguduse igapäevategemisi, talguid ja korrastustöid kalmistul ja kirikuhoone juures. Usaldus inimeste vastu on õigustanud kirikuhoone avatuna hoidmist kevadest sügiseni nii palju kui ilm lubab. Kogudusega on liitunud kaheksa inimest, kes oma oskusi ja ande panustavad nii palju kui võimalik. Ent kõik on võimalik, kui usaldada Jumalat, olla kannatlik ja tunda tehtust, ka näiliselt pisimast, rõõmu ja olla tänulik.

Aitäh, Meeri, Merike, Meelis, Viktor, Jaak, Tario, Kalju, Joel, Reet, Malle, Heli, Aune, Triin, Hirvo, Helle, Kaja, Küllike, õpilasmalevlased, EKA tudengid, Meelis, Sirje, Eve, Andrus, Liina , Leelo, Jürgen, Kaja, Kaija- ja oma kokku-Maatööpartnerite Järva- ja oma- kiindumus kestab ning saab teha seda, milleks on kutsutud ja seatud – olla maa soolaks ja maailmale valguseks, jagab Sõna ja sakramenti ning teha seda nõnda nagu prohvet Miika sõnab: Mida nõuab Issand sinult muud , kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandi koos oma Jumalaga? (Mi 6:8).